Exprimaţi-vă opinia despre activitatea misiunilor diplomatice şi ale oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate. Ministerul va examina fiecare solicitare şi va întreprinde acţiunile de rigoare, astfel încât cetăţenii să beneficieze de servicii consulare de calitate.

Opinia Dvs privind activitatea misiunilor RM în strainatate

  • obligatoriu
  • obligatoriu

Pentru informaţii consulare contactaţi funcţionarii consulari din cadrul misiunilor diplomatice. Datele de contact

Republica Austria

Şeful misiunii: Dl Vladimir CHIRINCIUC,
  Însărcinat cu Afaceri ad interim
  Reprezentant Permanent al RM pe lîngă OSCE
Acreditare prin cumul: Republica Slovacă, OSCE,
  Agenţiile specializate  ale ONU
Adresa: 1030 Vienna Löwengasse 47/10
tel: +431 961-10-30
  +431 961-10-30-27
fax: +431 961-10-30-34
e-mail: Viena@mfa.md
  osce@moldmission.at
site: www.austria.mfa.md

Republica Azerbaidjan

Şeful misiunii: E.S. Dl Gheorghe LEUCĂ,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Georgia, Republica Kirgiză
Adresa: Baku AZ1073 Pr. Husein Djavid, cart. 520, bl.12
tel: +99412 510-15-38
fax: +99412 497-52-91
e-mail: baku@mfa.md
  emb.moldova.baky@azdata.net
site: www.azerbaidjan.mfa.md

Republica Belarus

Şeful misiunii: E.S. Dl Gheorghe HIOARĂ,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Organele statutare ale CSI
Adresa: Minsk, str. Belorusskaia, 2
tel: +37517 289-14-41
fax: +37517 289-11-47
  +37517 289-11-17
e-mail: Minsk@mfa.md
site: www.belarus.mfa.md

Regatul Belgiei

Şeful misiunii: E.S. Dl Iurie RENIŢĂ,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: NATO și Marele Ducat de Luxembourg
Adresa: 1050, Bruxelles, avenue Franklin Roosevelt 57
tel: +322 626-00-80
fax: +322 732-96-60
e-mail: bruxelles@mfa.md
site: www.belgia.mfa.md

Republica Bulgaria

Şeful misiunii: E.S. Dl Ştefan GORDA,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Republica Albania, Republica Macedonia
Adresa: 1142 Sofia, str. G.S. Rakovski, 152
tel: +3592 935-60-11
fax: +3592 980-64-75
e-mail: sofia@mfa.md
  secretary@ambasadamd.org
site: www.bulgaria.mfa.md

Canada

Şeful misiunii: E.S. Dna Ala Beleavschi
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar

Adresa poștală: 275 Slater Street, suite 801, Ottawa,
  Ontario K1P 5H9, Canada
Telefon: +1 (613) 695 6167
Fax: +1 (613) 695 6164
Email: ottawa@mfa.md
Web: www.canada.mfa.gov.md
 

Servicii consulare:
Telefon: +1 (613) 695 6168
Email: consul.ottawa@mfa.md

Republica Cehă

Şeful misiunii: E.S. Dl Vitalie RUSU,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Sfintul Scaun
Adresa: 160 00 Praga 6 Bubeneč, str. Juarezova nr. 14
tel: +420 233 323 762
  +420 233 323 764
fax: +420 233 323 765
e-mail: praga@mfa.md
site: www.cehia.mfa.md

Republica Populară Chineză

Şeful misiunii: E.S. Dl Aureliu CIOCOI,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Republica Coreea, Republica Socialista Vietnam
Adresa: 100600 Beijing, Ta Yuan Office Building 2-9-1
tel: +8610 65 32 54 94
fax: +8610 65 32 53 79
e-mail: beijing@mfa.md
site: www.china.mfa.md

 

Republica Elenă

Şeful misiunii: E.S. Dl Valentin CIUMAC,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Republica Cipru
Adresa: 11524, Atena, sec. Nea Filothei,
  str. G. Bacou nr. 20 C.P.11524

Secţia politică şi economică:

tel: +30 210699-06-65
e-mail: atena@mfa.md

Secţia consulară:

tel: +30 210699-03-72
fax: +30 210699-06-60
e-mail: atena@mfa.md
site: www.grecia.mfa.md

Republica Estonia

Şeful misiunii: E.S.Dna Inga IONESII, Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Adresa: C.P. 10116 Tallinn, str. Tatari 20, oficiile 9—10
tel: +372 64 20 203
fax: +372 64 20 204
e-mail: tallinn@mfa.md
site: www.estonia.mfa.md

Republica Franceză

Şeful misiunii: E.S. Dl Lilian MORARU,
  Ambasador agreat al Republicii Moldova în Republica Franceză
Acreditare prin cumul: UNESCO, Uniunea Latină,
  Reprezentant Personal al Preşedintelui RM la
  Consiliul Permanent al Francofoniei
Adresa: 22 rue Berlioz, Paris 75116
tel: +331 406 711 20
fax: +331 406 711 23
e-mail: paris@mfa.md
  ambassade.moldavie@wanadoo.fr
site: www.franta.mfa.md

Republica Federală Germania

Şeful misiunii: E.S. Dl Oleg SEREBREAN,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Regatul Danemarcei
Adresa: 10439 Berlin, Gotlandstraße, 16
tel: + 49 30 44 652 970
fax: + 49 30 44 652 972
e-mail: BERLIN@mfa.md
site: www.germania.mfa.md
  www.botschaft-moldau.de

Statul Israel

Şeful misiunii: E.S. Dna Gabriela MORARU,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Adresa: 64045 Tel Aviv, str. Rembrandt, 38
tel: +9723 523-10-00
fax: +9723 523-30-00
e-mail: TEL-AVIV@mfa.md
site: www.moldovaembassy.org.il
  www.israel.mfa.md

Republica Italiană

Şeful misiunii:E.S. Dna Stela STINGACI,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Republica Malta, Ordinul Suveran de Malta, FAO,
 FIDA, PAM
Adresa: 00185 Roma, Via Montebello, 8
tel: +39 06 478 810 22
fax: +39 06 478 810 92
e-mail: roma@mfa.md
site: www.italia.mfa.md

Japonia

Şeful misiunii: E.S. Dl Vasile BUMACOV,  Ambasador

Adresa: Kagurazaka Enoki Building 3F, 72 Enoki-cho,Shinjuku-ku, Tokyo, 162-0806.
tel: +81 3 5225 1622
fax: +81 3 5225 1633
e-mail: tokyo@mfa.md

Republica Letonia

Şeful misiunii: E.S. Dl Eugeniu REVENCO, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar
Adresa: Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris 14,LV – 1050, Riga
tel: +371 6 735 91 60
fax: +371 6 735 91 65
e-mail: riga@mfa.md
site: www.letonia.mfa.md

Republica Lituania

Şeful misiunii: E.S. Dl Valeriu FRIJA, Ambasador Extraordinar si
 Plenipotentiar al Republicii Moldova in Republica
  Lituania.
Adresa: Vilnius, LT-08102, str. Miglos, 61 A
tel: +3705 260 79 14
e-mail: vilnius@mfa.md
site: www.lituania.mfa.md

Regatul Unit al Marii Britanii si al Irlandei de Nord

Şeful misiunii:E.S. Dl Iulian FRUNTASU,
  Ambasador Extraordinar si Plenipotentiar
Acreditare prin cumul: Irlanda, OIM
Adresa: 5 Dolphin Square, Edensor Road, Chiswick,
  London W4 2ST
tel: +44 (0) 208 995 6818
fax: +44 (0) 208 995 6927
e-mail: embassy.london@mfa.md
site: britania.mfa.gov.md

Regatul Ţărilor de Jos (Olanda)

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dl Emilian BRENICI
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar

ADRESA:Bezuidenhoutseweg 117, 2594 AD The Hague
TEL: +31 (0) 70 737 1200
FAX: +31 (0) 70 737 1200
E-MAIL: haga@mfa.md
SITE: www.olanda.mfa.md

Republica Polonă

 

Şeful misiunii: E.S. Dl Iurie BODRUG,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Adresa: 02-710, Warszawa, ul. Imielińska 1
tel/fax: +48 22 646 20 99
e-mail: varsovia@mfa.md
site: www.polonia.mfa.md

Republica Portugheză

Şeful misiunii: E.S. Dl Dumitru SOCOLAN,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Regatul Maroc
Adresa: Lisabona, str. Goncalo Velho Cabral, 31-31a,
  1400-188
tel: +351 213 009 064
fax: +351 213 009 067
e-mail: lisabona@mfa.md
site: www.portugalia.mfa.md

Statul Qatar

Şeful misiunii: ES dl Valeriu Tihonov

Adresa: Doha, Al Dafna, Area 66, Street 826, Villa nr. 151
Tel: +974 44 935-825; +974 44 421-303
Fax:+974 44 421-203
Email: doha@mfa.md

România

Şeful misiunii: E.S. Dl Mihai GRIBINCEA,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Muntenegru, Republica Serbia
Adresa: Bucureşti, Aleea Alexandru, nr. 40
tel: +4021 230 04 74
  +4021 230 07 32
fax: +4021 230 77 90
e-mail: bucuresti@mfa.md
site: www.romania.mfa.md

Secţia consulară:

Adresa: Strada Emanoil Porumbaru nr. 89, parter, sector 1, Bucureşti 011424, România
tel: (+4 021) 410 98 27
fax: (+4 021) 410 98 26
e-mail: consulat.bucuresti@mfa.md

Federaţia Rusă

Ambasada Republicii Moldova în Federaţia Rusă (octombrie 1992).

Şeful misiunii Dl. Dumitru BRAGHIȘ,
  Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar

Adresa: 107031, or. Moscova, str. Kuznetsky Most, 18
Tel.: (+7495) 624 53 53
Fax: (+7495) 625 53 82
e-mail: moscova@mfa.md
Site: www.rusia.mfa.md

Secţia consulară:

Adresa: str. Rojdestvenka, nr. 7
Tel.: (+7495) 628-10-50;
  (+7495) 624-96-78.

or. Soci, reg. Krasnodar - dl Podoliko Oleg Efimovici

 

Adresa: or. Soci, str. Pirogova 34/1
Tel.: +79184065212
e-mail: moldovaconsul_sochi@mail.ru
Program de lucru: Luni-vineri: 9.30 – 16.00

г. Сочи, Краснодарский Край - Подолько Олег Ефимович

 

Aдрес: г. Сочи, ул. Пирогова 34/1
Tel.: +79184065212
e-mail: moldovaconsul_sochi@mail.ru
Режим работы: Понедельник - пятница: 9.30 – 16.00

Statele Unite ale Americii

Şeful misiunii: Dl Veaceslav PITUȘCAN,
  Însărcinat cu Afaceri a.i.
Acreditare prin cumul: Statele Unite Mexicane
Adresa: DC 20008 Washington, 2101 S Street N.W.
tel: +1 202 667 11 30
fax: +1 202 667 26 24
e-mail: washington@mfa.md
site: www.sua.mfa.md

Regatul Suediei

Şeful misiunii: E.S. Dl Veaceslav DOBÎNDĂ,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Republica Finlanda, Regatul Norvegiei
Adresa: 11432 Stockholm, str. Engelbrektsgatan, nr.10, 3 Tr
tel: +46 (8) 411 40 64
fax: +46 (8) 411 40 74
e-mail: stockholm@mfa.md
site: www.suedia.mfa.md

Regatul Spaniei

Şeful misiunii: dl Oleg POPOV
  Însărcinat cu Afaceri ad interim
Adresa: Paseo de la Castellana Nº 178, 5º Dcha.,
  28046 Madrid
Tel.: (+34) 91 827 95 00
E-mail: madrid@mfa.md
site: www.spania.mfa.md

Republica Turcia

Şeful misiunii: E.S. dl Igor BOLBOCEANU,
 Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Emiratele Arabe Unite, Statul Kuwait,
  Republica Arabă Egipt, Sultanatul Oman,
  Republica Liban, Regatul Arabiei Saudite,
  Regatul Haşemit al Iordaniei, OCEMN
Adresa: 06700 Ankara, Kaptanpaşa soc., 49
tel: +90312 446 55 27
  +90312 446 56 27
  +90312 446 73 67
fax: +90312 446 58 16
e-mail: ankara@mfa.md
site: www.turcia.mfa.md

Ucraina

Şeful misiunii:E.S. Dl Ruslan BOLBOCEANU,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Republica Uzbekistan şi Republica Turkmenistan
Adresa: 01901, Kyiv, Yagotinska, 2, Kiev
tel: +38 044 521 22 80
fax: +38 044 521 22 72
e-mail: kiev@mfa.md
site: www.ucraina.mfa.md

Secţia consulară:

tel/fax.: +38 044 521 22 79

Ungaria

Şeful misiunii: E.S. Dl Oleg ŢULEA,
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
Acreditare prin cumul: Republica Croaţia, Bosnia şi Herzegovina,
 Slovenia, Comisia Dunării
Adresa: H-1024, Budapest, Ady Endre u. 16
tel: +36 1 336 3450
  +36 1 336 3453
fax: +36 1 209 1195
e-mail: budapesta@mfa.md
site: www.ungaria.mfa.md

Reprezentanţele Permanente ale Republicii Moldova

 

Misiunea RM pe lîngă Uniunea Europeana (Regatul Belgiei)

Şeful misiunii: E.S. dl Eugen Caras
Adresa: 1050 Bruxelles, Belgium, Avenue Franklin
 ROOSEVELT, 55
tel: +322 7400660
fax: +322 7400669
e-mail: mission.bru@mfa.md
site: www.eumission.mfa.md

Reprezentanţa permanentă a Republicii Moldova pe lîngă Naţiunile Unite (New-York, SUA)

Şeful misiunii: E.S. Dl Vladimir LUPAN,
  Ambasador, Reprezentant permanent al RM
  pe linga ONU
Adresa: 35 East 29th Str., New-York, NY, 10016
tel: +1212 447 1867 (ext 201, 202 şi 203)
fax: +1212 447 4067
e-mail: NEW-YORK@mfa.md
site: www.onu.mfa.md
site: www.un.int/moldova

Reprezentanţa RM pe lîngă Oficiul ONU la Geneva (Confederaţia Elveţiană)

Şeful misiunii: E.S. Dl Tudor ULIANOVSCHI
  Ambasador, Reprezentant permanent al RM
  pe linga Oficiul ONU de la Geneva
Acreditare prin cumul: Confederaţia Elveţiană
Adresa: 1202 Geneva, 23 Avenue de France
tel: +4122 733 91 03
fax: +4122 733 91 04
e-mail: geneva@mfa.md
site: www.geneva.mfa.md

Reprezentanţa RM pe lîngă Consiliul Europei (Republica Franceză)

Şeful misiunii: Corina CĂLUGĂRU, Ambasador, Reprezentant
  Permanent al RM pe lîngă Consiliul Europei
Adresa: Republica Franceză, 67000 Strasbourg,
 8 Boulevard du Président Edwards
tel: +33 367 15 06 46
fax: +33388 36 48 96
e-mail: strasbourg@mfa.md
site: www.strasbourg.mfa.md

Consulatul General al Republicii Moldova la Frankfurt (Republica Federală Germania)

Consul general: Dl Anatol STRATULAT
Adresa: Marbachweg 348
  60320 Frankfurt am Main
tel: +49 (0) 69-52 78 08
fax: +49 (0) 69-53 10 07
e-mail: frankfurt@mfa.md
site: www.frankfurt.mfa.md

Consulatul General al Republicii Moldova la Milano (Republica Italiană)

Consul general: dl Sergiu GONCERENCO
Adresa:str. Vincenzo Gioberti, 8 , 20123, or. Milano, Italia
tel: 0039 36745703
fax: 0039 36745700
e-mail: milano@mfa.md
site: milano.mfa.gov.md

Consulatul General al Republicii Moldova la Istanbul (Republica Turcia)

Consul general: dl Veaceslav FILIP
Adresa: Istanbul, Beyoglu, Gumuşsluyu, str. Inonu nr. 43,
  Ongan Apt. of. 6
tel: +90212 251 72 64
fax: +90212 251 72 84
e-mail: istanbul@mfa.md
site: www.istanbul.mfa.md

Consulatul Republicii Moldova la Odesa (Ucraina)

Consul: Dna Ludmila PARASI
Adresa: 65009 Odessa, str. Posmitnogo, 2
tel: +380 487 856 715, 487 856 716
fax: +380 487 856 716
e-mail: odessa@mfa.md
site: www.odesa.mfa.md

Consulatul Republicii Moldova la Padova (Republica Italiană)

Consul: Oleg Nica

Adresa: via Milazzo 22, 35139, Padova
Tel: +390 498 56 04 20; +390 498 73 62 41
Fax: +39 049 723 728
Email: padova@mfa.md

Consulatul general al Republicii Moldova la Iaşi

Consul: Dl Ion Coşer

Adresa: str. Aleea Grigore Ghica Vodă, nr. 60A,
 zona Copou, Iaşi 700127, România
Tel: + 40 232 22 03 15
Fax:+40 232 22 03 16
Email: iasi@mfa.md